PP_Střela_-_údolí_řeky_2_2014-04-20

Podél řeky Střely 2020

Snadná túra podél řeky s jedním přespáním pod širákem
Termínsobota 20. 06. – neděle 21. 6. 2020
StartŽlutice, vlaková stanice, sobota v 10.30
TrasaŽlutice – Vladař – Rabštejn nad Střelou – Střela – Plasy
Délka40 km
Výškový profil↗ 400 m
↘ 400 m
  

Reportáž

Náš první společný trek byl naplánován na víkend, kdy předpověď byla všelijaká, a když se mě holky ptaly, jak bude, co s sebou, a zda vůbec pojedeme, jednoznačně jsem jim odpověděl: ,,Bude pršet, zima a nebude to nic jednoduchého, ale jedeme“. Ač jsem původně psal, že trek je nenáročný a jednoduchý, opak byl pravdou.

Po dlouhé cestě, kde nás čekala ještě výluka, jsme vyrazili ze Žlutic v kompletním nahlášeném složení, tedy 6 lidí a pes. Byl jsem rád, že ani deštivá předpověď nikoho neodradila.

Naše první kroky vedli po NS Sovy Rozárky na vyhlídku Vladař. Cesta byla opravdu náročná, jelikož déšť, který se spustil už ve Žluticích, neustával. Ba naopak. Po náročném výstupu na Vladař, ze kterého je za jiných podmínek určitě nádherný výhled, jsme všichni něco málo pojedli a vydali se na další cestu směrem na Radotín a následně na Rabštejn. Po zhruba 2 hodinách se před námi otevřelo malebné údolí s vlnící se Střelou, kterou jsme slyšeli už z dálky díky dešti a velkému průtoku. Konečně jsme se dostali na cestu, kde jsme podél Střely došli až na Rabštejn do hospůdky U Laury, která nám poskytla přístřešek a výborné jídlo s milou a veselou obsluhou.

Po necelých 2 hodinách, kdy jsme se najedli, probrali zásadní věci (kudy půjdeme dál a jak budeme pokračovat), se část rozhodla nás opustit a vrátit se domů. Déšť byl opravdu vydatný a nevypadalo to, že přejde. Nakonec jsme zůstali jen 3 a pokračovali v dešti dál. Nicméně nás hřál pocit předpovědi, která říkala že se oblačnost bude protrhávat.

Předpověď se k naší radosti naplnila a po chvíli, co jsme opustili hospodu, se na nás usmálo první slunce a Střela dostala zase úplně jiný nádech. Konečně jsme odložili pláštěnky a začínali si užívat rozmanitosti přírody a vskutku nádherného údolí Střely. Cesta už byla veselejší a tak nás napadlo, že se zastavíme v Mladoticích, koukneme  se na fotbal, trošku uschneme a ještě večer se přesuneme spát do lesa.  Po příchodu do hospody a během sledování fotbalu došlo i na debatu ohledně spaní. Nakonec jsme se neváhali zeptat zdejších na nějaké místo, kde složit hlavu, a bylo nám doporučeno místo vskutku originální. Během noci, která byla opět deštivá, uschlo oblečení, boty a my byli rádi, že to tak dopadlo.

Ráno nás probudilo stádo místních ovcí a slunce, které se opíralo do přístřešku, což bylo po sobotě moc příjemné. Po probuzení jsme si uvařili teplý čaj, zapakovali, uklidili a vyrazili do dalšího poznávání Střely směrem na Plasy. Tato část cesty byla opravdu krásná, protože po sobotním dešti řeka tekla jako o život a naskytlo se nám spoustu výhledů. Objevili jsme i další případná nocoviště, která by nám mohla pomoci při příštím putování kolem Střely. Po necelých 16 km jsme došli do Plas a v místním pivovaru si dali oběd před odjezdem. Bylo to parádní završení treku, kde o zážitky a zábavu nebyla nouze.

Všem zúčastněným děkuji a těším se na další akce Move Your Self!

Luděk Michal